Ľudia plánu obnovy
Za posledný rok sa realizácia plánu obnovy významne posunula. Prechádza z reformnej do investičnej fázy, otvára sa množstvo výziev, do ktorých sa môžu zapájať samosprávy, súkromný sektor a akademický sektor ako aj občania. Už dnes sa jednotlivé opatrenia plánu obnovy dostali k tisícom ľudí po celom Slovensku.
Sú medzi nimi zdravotníci, ktorí pracujú na školách; výskumníci, ktorí dostali podporu, aby pracovali na svojich projektoch; či učitelia, ktorí sa vzdelávajú v regionálnych centrách. Aby sme vám týchto ľudí predstavili bližšie, pripravili sme sériu portrétov, ktoré vás prevedú siedmimi príbehmi. Každý z nich má rôzne životné cesty, ale spája ich jedno - aj oni sú už dnes súčasťou plánu obnovy.
Barbora, zdravotníčka na škole
Mať zamestnanie, v ktorom môžem pomáhať ľuďom, bolo odjakživa mojím snom. Najprv som pred prácou zdravotníčky v základnej škole a škôlke mala rešpekt, pretože nikdy predtým som s deťmi nepracovala. Dnes som za toto rozhodnutie vďačná, pretože v mojej pozícii vidím veľký zmysel. V dnešnej dobe má veľa detí rôzne zdravotné problémy a ich rodičia majú určite lepší pocit, keď vedia, že som tam vždy pre ich dieťa. Veľmi mi prirástli k srdcu najmä škôlkari, ktorých bezprostrednosť robí aj môj deň krajším.
Olena, výskumníčka
Pred vypuknutím vojenského konfliktu som pôsobila ako vedúca vedecká pracovníčka na Ústave rybárstva Národnej akadémie agrárnych vied v Kyjeve. Pokračovať vo vedeckej práci na Ukrajine bolo čoraz ťažšie až priam nemožné. Som šťastná, že vďaka kolegom zo SAV a podpore z plánu obnovy dnes môžem pokračovať vo svojom výskume, v ktorom sa venujem najmä biodiverzite, populačnej genetike a ekológii sladkovodných organizmov.
Zuzana, mentorka v centre pre učiteľov
Keď som bola malá, chcela som byť zmrzlinárkou alebo predavačkou v hračkárstve. Dnes už viem, že mi v podstate išlo o jediné – aby moja práca prinášala radosť mne aj iným. Dnes som učiteľkou a mentorkou. Vždy som chcela učiť inak, a preto som vyskúšala rôzne metódy a postupy. Ale až po stretnutí s mojou prvou mentorkou Vierkou nabralo moje učenie iný smer – a to až tak, že dnes ja sama sprevádzam kolegov na ceste k zmene učenia a ich osobného rozvoja.
Marianna, víťazka hackathonu
Už od čias svojich štúdií sa radím medzi nadšencov technológií a startupov. Dnes pôsobím ako manažérka v IT spoločnosti, ale popri tom sa s kolegami venujeme aj združovaniu slovenského startupového ekosystému. Pochádzam z učiteľskej rodiny a kvalitný vzdelávací systém považujem za kľúčový pre rozvoj Slovenska. Aj preto je mojou osobnou víziou využiť všetko, čo viem, u nás doma a prispieť k pozitívnym zmenám v spoločnosti najmä cez zmeny v oblasti vzdelávania.
Zdenka, dôchodkyňa
Ako členka Jednoty dôchodcov v Dúbravke som dostala príležitosť zúčastniť sa pilotného projektu digitálneho vzdelávania seniorov. Po mnohých rokoch som opäť zasadla do školských lavíc a musím povedať, že zo začiatku to vôbec nebolo jednoduché. Ale pomohla mi lektorka a aj manžel, ktorý je „digitálnejší". Získané zručnosti mi teraz uľahčujú každodennú komunikáciu v bežnom živote.
Ján, riaditeľ národného parku
Celý svoj profesionálny život som presvedčený, že príroda Muránskej planiny je neobjaveným pokladom, ktorý môže uživiť celé generácie Gemerčanov. Vďaka podpore z plánu obnovy ideme spoločne s obcami pod planinou a s partnermi z celého regiónu pretvárať Muránsku planinu tak, aby sa k nej návštevníci dostali ľahšie a bezpečnejšie, ale pritom s pokorou a rešpektom voči prírode. A aby sa sem aj radi vracali, pretože zážitky zo stretnutí so sysľami, muránskymi koníkmi a výhľady z Muránskeho hradu či Poludnice sú pozitívne návykové.
Lucia, policajtka
K téme prevencie kriminality som sa dostala už počas mojich štúdií a neskôr sa stala mojím prirodzeným profesionálnym smerovaním. Vďaka školeniam z plánu obnovy na zlepšenie komunikácie s obeťami trestných činov, som získala praktické a cenné poznatky, ktoré naplno využijem pri svojej každodennej práci.